U Znovínu přistál ledňáček říční!
Vinařství Znovín Znojmo zařadilo v letošním roce do své nabídky novou řadu vín označovanou symbolem ledňáčka říčního – Alcvedo atthis.
Tento nádherný ptáček s poetickým názvem, překrásně zbarvený modrozelený a oranžový drahokam potěší u srdce – pokud jej zahlédneme.
Barevnost ledňáčků je ve srovnání s ostatními ptáky u nás výjimečná. Snad jen jeho příbuzná vlha, mandelík nebo dudek se mu vyrovnávají. Zdůvodnění je jednoduché. Náš ledňáček je jediný z 93 druhů ledňáčků, který žije v létě tak vysoko na severu. V zimě tráví dovolenou ve Středomoří nebo v severní Africe. Ostatní druhy žijí většinou stále v tropech, kde tolik nezáleží na krycím zbarvení, jako na imponování partnerovi…
Ledňáček hnízdí v norách břehů řek 40-100 cm hlubokých, a to i u řeky Dyje, Svratky atd. V průměru se dožívá 7 let, je symbolem čistých potoků a také symbolem manželské věrnosti. Lze ho zahlédnout, jak se pohupuje na větvičce vrby, jak shlíží do vody, kam se střemhlav spouští za rybkou. Loví v hloubce 25 cm, ale i 1 metr pod hladinou vody. V případě, že na jeho území vnikne konkurent, začne pomalu kývat skloněnou hlavou ze strany na stranu a roztahuje křídla. K soubojům dochází zřídka a bez zranění – končí shozením jednoho ze soků do vody.
Přeletí-li kolem Vás, uvidíte jen modrý záblesk a uslyšíte písknutí „tyt-tyt“.
Tajemný ledňáček
Ledňáček se objevuje v historii ve spojení s naším lucemburským králem, synem Karla IV. Václavem IV., vnukem Jana Lucemburského a bratrem známého Zikmunda Lucemburského. Mimochodem Znojmo je královské město a dá se říci, že je i městem Lucemburků. Jmenovaní Lucemburkové měli Znojmo ve velké oblibě – Zikmund Lucemburský ve Znojmě dokonce i zemřel. Na počest spanilých příjezdů Jana Lucemburského se každoročně konají ve Znojmě oslavy – Znojemské vinobraní.
Vzrušující záhadou pro celé generace historiků je i Václavův znak – s ledňáčkem. Dnes je již historikům celkem jasno v tom, že jde o znamení tajného ezoterního řádu. Ledňáček je symbolem zmrtvýchvstání a obrody. Nikoliv však obrody ohněm jako bájný pták Fénix, ale obrody vodou. Vrhá se totiž po hlavě do temných hlubin, aby se po chvíli vynořil svěží a zářící krůpějemi jako diamant. A navíc vynáší v zobáku svůj úlovek – rybu.
Historik J. Krása poznamenává: V hornorýnském obrázku Zahrada ráje z doby kolem 1410 je ledňáček zobrazen sedící nad pramenem živé vody. V různých jazycích je označován jako královský rybář! Německy Königsfischer, anglicky Kingfisher. Král rybář! Mýtus o grálu má spojení s ledňáčkem – královským rybářem. Je opravdu zajímavé, že všechny nádherné ilustrace ve Václavské bibli jsou neustále „komentovány“ přihlížejícími ledňáčky. Mimochodem Václav IV. se narodil ve znamení ryb (26. Února 1361 v 9 hodin večer). Ledňáček je také symbolem lidské duše. Věřilo se, že dokáže ochránit stavbu před bleskem, ale i rozmnožovat skryté poklady a tišit bouři.
Na pražské mostecké věži je údajně zakomponováno pět ledňáčků, ale najde je prý jen poctivý člověk.
(Převzato od Znovínu Znojmo, a.s.)
Víno a drahokam ptačí říše – ledňáček. Ledňáček říční (Alcedo atthis) jako symbol věrnosti, ale i ryzí čistoty vod, symbolizuje i způsob čisté výroby vína. To znamená zchlazení hroznů na 4 oC po dobu několika dnů (tzv. cryomacerace) a dále lisování, odkalení, kvašení – to vše čistě a za studena.
Z této nové řady vín Vám nabízíme svěží Veltlínské zelené 2013 v pozdním sběru. Víno najdete v naší e-Vinotéce zde.