Viniční trať Na vinici

Vinařská oblast Morava, vinařská podoblast znojemská, vinařská obec Šatov.

Tato viniční trať se nachází blízko sídla firmy Znovín Znojmo v Šatově, 3 km severně, hned za železniční tratí. Pás vinic je viditelný jak z firmy, tak zejména z nově elektrifikované železniční tratě Znojmo – Vídeň.

První písemná zmínka, která vinohrady v Šatově potvrzuje, je z roku 1316, ale zcela jistě zde byly dávno před naším letopočtem! Zajímavý je zápis z roku 1584, kdy se urodilo tolik kvalitního vína, že máz vína (asi 1,5 litru) přišel na jedno slepičí vajíčko. Vinohradnictví v Šatově vzkvétalo – v roce 1845 zde bylo až 626 ha vinic! (Na Moravě je nyní celkem asi 19 000 ha vinic.) V roce 1890 však přišla obrovská rána – z Ameriky přes Francii a Rakousko se k nám na Moravu historicky poprvé právě do Šatova dostala mšice, tzv. „Révokaz“, která postupným vysáváním kořínků likvidovala vinice nejen u nás, ale i v celé Evropě. Dnes je v Šatově osázeno necelých 100 ha vinic.

Celková výměra tratě je 78 ha, dnes je osázeno asi 42 ha. Expozice tratě je jižní, nadmořská výška od 260 do 290 metrů nad mořem. Průměrná roční teplota je 9° C, roční srážky 500 mm. Zajímavý geologický původ – vápenité spraše a jíly Karpatské předhlubně, pH 7,2, tedy mírně alkalické. Působí zde výjimečné klima – střídání teplot v létě (horké dny a studenější noci) a vytváří mimořádné aromatické látky.

Kategorie viniční trati I – tedy nejlepší.


Zvětšit mapu