Vína z ekologicky čisté krajiny II.

Ledňáček říční – Alcedo atthis

Nová řada vín vyrobená cryomacerací

Víno a drahokam ptačí říše – ledňáček. Pokud budete mít štěstí, zahlédnete při svých vycházkách přírodou překrásně zbarveného modrooranžového mystického ledňáčka říčního (Alcedo atthis).

Ledňáček jako symbol věrnosti, ale i ryzí čistoty vod, symbolizuje i způsob čisté výroby vína. To znamená zchlazení hroznů na 4°C po dobu několika dnů (tzv. cryomacerace) a dále lisování, odkalení, kvašení – to vše čistě a za studena.

Ze života ledňáčka

Tento nádherný ptáček s poetickým názvem překrásně zbarvený modrozelený a oranžový drahokam potěší u srdce – pokud jej zahlédneme. Barevnost ledňáčků je ve srovnání s ostatními ptáky u nás výjimečná. Snad jen jeho příbuzná vlha, mandelík nebo dudek se mu vyrovnají. Zdůvodnění je jednoduché. Náš ledňáček je jediný z 93 druhů ledňáčků, který žije v létě tak vysoko na severu. V zimě tráví dovolenou ve Středomoří nebo v severní Africe. Ostatní druhy žijí většinou stále v tropech, kde tolik nezáleží na krycím zabarvení, jako na imponování partnerovi…

Ledňáček říční

Ledňáček hnízdí v norách břehů řek 40 – 100 cm hlubokých, a to i u řeky Dyje, Svratky atd. V průměru se dožívá 7 let, je symbolem čistých potoků a také symbolem manželské věrnosti. Lze ho zahlédnout, jak se pohupuje na větvičce vrby, jak shlíží do vody, kam se střemhlav spouští za rybkou. Loví v hloubce 25 cm, ale i 1 metr pod hladinou vody. V případě, že na jeho území vnikne konkurent, začne pomalu kývat skloněnou hlavou ze strany na stranu a roztahuje křídla. K soubojům dochází zřídka a bez zranění – končí shozením jednoho ze soků do vody. Přeletí-li kolem Vás, uvidíte jen modrý záblesk a uslyšíte písknutí „tyt-tyt“.

V naší nabídce najdete následující víno z této oblíbené řady:

Veltlínské zelené 2014 pozdní sběr