Vína z ekologicky čisté krajiny I.

Ještěrka zelená – Lacerta viridis

Vína označená samolepkou „JEŠTĚRKA ZELENÁ“, latinsky LACERTA VIRIDIS, jsou vyráběna z hroznů z viničních tratí, které jsou současně i teritoriem vzácné a velmi krásné ještěrky zelené.

 Ještěrka zelená Vinety Art

Ještěrka zelená – hýřící smaragdově měnícími se barvami – se v České republice vyskytuje jen na několika lokalitách, vždy však pouze v ekologicky čisté krajině. Na Znojemsku jsou to i vinice na kamenitém podloží v povodí přirozeně meandrující řeky Dyje táhnoucí se od Šobesu, přes vinařské obce Hnanice, Havraníky, Znojmo, Načeratice a končí v Tasovicích a Krhovicích. Kdysi se ještěrka zelená vyskytovala i kolem Slupi a Jaroslavic, kam řeka Dyje směrem na východ pokračuje. Přítomnost Národního parku Podyjí, žádný těžký průmysl, bývalá „železná opona“, viniční tratě, kde nelze provozovat jiné intenzivní způsoby zemědělské výroby i pestrá mozaika vinorodého kamenitého rulového podloží, dává ještěrce zelené jedinečné teritorium. Je zde také jedinečná druhová pestrost teplo i chladnomilných planých rostlin, ptáků, hmyzu i plazů včetně ještěrky zelené. Právě ještěrka zelená žije na Znojemsku v teritoriu, které je součástí ideální Terroir pro révu vinnou. Díky šetrnému přístupu ke zdejší přírodě se její teritorium rozšiřuje a ještěrku zelenou lze nalézt nyní i přímo na těchto vinicích.

Setkání s ještěrkou zelenou na prosluněných vinicích patří k mimořádných zážitkům, na které se nezapomíná a i vinaři jsou patřičně hrdi na to, že si ještěrka vybrala a žije v jejich vinicích. Pro větší transparentnost jedinečnosti vín označených „ještěrka zelená“ jsou tato vína laboratorně analyzována ve Výzkumném ústavu pivovarském a sladařském v Brně na přítomnost zbytků postřiků a zejména plísní, které se v bioproduktech často vyskytují. Všechny vinice, ze kterých jsou tato vína vyráběna, jsou samozřejmě zařazeny v systému integrované produkce, tedy k přírodě šetrnějšímu způsobu obhospodařování vinic.

V naší nabídce najdete následující vína z této oblíbené řady:

Rulanské bílé 2014 pozdní sběr

Sauvignon 2014 pozdní sběr

Tramín červený 2014 pozdní sběr