Staré odrůdy: MODRÝ JANEK

Modrý Janek, stará moštová odrůda vinné révy (Vitis vinifera), je mutací odrůdy Veltlínské zelené, která se z oblasti Štýrska rozšířila v první polovině 20. století do Německa, Francie a na Moravu. Tradičními oblastmi pěstování bylo Dolní Rakousko, Morava, Slovensko a Württembersko.

Modrý Janek
Ve Státní odrůdové knize České republiky není odrůda zapsána. Vinařský zákon sice povoluje vyrábět víno v kategorii zemských vín z této odrůdy, ale je zde pěstována pouze velmi vzácně, dnes je prakticky před vymizením. Na Slovácku v okolí Velkých Pavlovic se mu říkalo dříve též Modrý Honza, v Čechách Brunát, v německy mluvících zemích Blauer Hans. V dobách minulých představoval doprovodnou odrůdu, rozšířenou ve vinicích Mikulovska a Znojemska. Současné roztroušené výsadby u nás nedosahují ani celého hektaru.

Název odrůdy je odvozen od faktu, že malé zelené bobulky brzy po odkvětu zmodrofialoví, před zráním se mění na tmavofialové, při zrání bobule opět šednou, až zezelenají.

Odrůda se hodí se pro většinu vedení, snáší dobře i krátký řez. Plodnost je nižší, 6-9 t/ha při cukernatosti 17-21 °NM a aciditě 8-11 g/l. Hrozny se doporučovalo rychle lisovat, mošt měl sklon k oxidaci.

Víno připomíná vína Veltlínského zeleného, ale je kořenitější a má intenzivnější pepřnatost.

Víno Modrý Janek má ve svém portfoliu vinařství ZNOVÍN ZNOJMO a najdete ho i v naší e-Vinotéce.